Taktické cvičení ČEPRO Klobouky u Brna + foto

19.12.2009 15:30

Požár velkokapacitní nádrže s pohonnými hmotami byl dne 15.12.2009 námětem taktického cvičení složek IZS v Kloboukách u Brna.

Na jednu z nádrží společnosti Čepro v Kloboukách na Břeclavsku podle scénáře cvičení zaútočili teroristé, kteří v areálu umístili nástražný výbušný systém. Výbuch poškodil obvodový plášť nádrže i přívodní potrubí, vyřadil z provozu stabilní hasicí zařízení na těžkou pěnu a nádrž o obsahu 10 tisíc krychlových metrů hořlavé kapaliny 1. třídy začala hořet. Cílem bylo procvičit akceschopnost jednotek požární ochrany a dalších složek integrovaného záchranného systému, jejich taktiku a součinnost při likvidaci požáru velkého rozsahu i jeho následků.

Krajské operační a informační středisko vzhledem k velkému rozsahu události vyhlásilo III. nejvyšší stupeň požárního poplachu pro 19. profesionálních i dobrovolných jednotek z Břeclavska, Hodonínska a Brněnska. K monitorování ovzduší v okolí požáru na místo zásahu vyjela také skupina chemiků školícího střediska HZS JmK v Tišnově s mobilní laboratoří. Do areálu v Kloboukách vyjeli také policisté, zdravotníci Vodní záchranné služby ČČK Nové Mlýny, pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Hustopečích i Krajského úřadu Jihomoravského kraje, o zázemí zasahujících hasičů a příslušníků dalších složek IZS se starali aktivisté Diecézní charity z Břeclavi.

V náročných podmínkách mrazivého počasí hasiči k ochlazení a uhašení nádrže postupně nasadili 12 vodních proudů, z nichž část pro účely cvičení nahrazovala těžkou pěnu. Po vyčerpání zásob vody v cisternách zřídili dálkovou dopravu vody z místní hydrantové sítě i požární nádrže. Ke koordinaci jednotlivých činností byl zřízen štáb velitele zásahu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn, podle scénáře cvičení poskytli zdravotníci Vodní záchranné služby pomoc figurantovi - pracovníkovi areálu, který se zranil na noze. Celkem se cvičení s téměř 30 zásahovými vozidly zúčastnilo přes 100 záchranářů.

Zdroj: HZS JMK

Sbor dobrovolných hasičů Krumvíř Krumvíř 158, PSČ 691 73

Stránky SDH Šitbořice

www.hasicisitborice.cz